Aquapark na Staromieściu? Propozycja radnych Prawa i Sprawiedliwości
RZESZÓW. Radni Rzeszowa i poseł Wojciech Buczak przedstawili propozycję budowy w Rzeszowie wodnego parku rozrywki. Jako miejsce realizacji inwestycji wskazują tereny przy budowanym właśnie łączniku ul. Warszawskiej i Lubelskiej.
Radni PiS podczas konferencji prasowej
Zdaniem posła Wojciecha Buczaka, troska o zapewnienie różnorodnych form możliwości spędzania czasu wolnego, powinna być dla władz miasta ważnym zadaniem.
- Jeśli Rzeszów chce być miejscem dobrym do życia, to tego rodzaju obiekty jak nowoczesny park wodny powinien w końcu pojawić się również w naszym mieście, po to aby mieszkańcy Rzeszowa nie byli zmuszani wyjeżdżać do innych miast, aby skorzystać z tego rodzaju atrakcji – mówi Wojciech Buczak.
Radny Marcin Fijołek (szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Rzeszowa) zwraca uwagę, że według „Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej” - opracowanej przez Uniwersytet Rzeszowski – aż 64,5 % mieszkańców Rzeszowa na pytanie czego brakuje w Rzeszowie lub jego bezpośrednim sąsiedztwie odpowiedziało, że właśnie Aquaparku.
- To między innymi pokazuje, że Rzeszów potrzebuje nowoczesnego, wodnego parku rozrywki z basenem sportowym, basenami rekreacyjnymi, strefami dla dzieci itp. Jednocześnie wzbogacenie kompleksu o dodatkowe usługi np. o charakterze sportowym czy kulturalnym pozwoli generować większe zyski dla inwestycji. Przykład wrocławskiego aquaparku pokazuje, że tego typu przedsięwzięcia przy dobrym zarządzaniu mogą być opłacalne – twierdzi Marcin Fijołek.
Według Roberta Kultysa podejmując decyzję o budowie aquaparku, należy odrzucić wszelkie pomysły jego lokalizacji wewnątrz któregoś z rzeszowskich osiedli. Aquapark jest funkcją ponadosiedlową a nawet ponadmiejską.
– Nasza propozycja dotyczy niezainwestowanych terenów w obszarze budowanego łącznika pomiędzy ul. Warszawską i Lubelską. Najważniejszym atutem zaproponowanej przez nas lokalizacji jest dobry układ komunikacyjny związany z szybkim połączeniem z ul. Warszawską i Lubelską oraz umożliwiający łatwe dotarcie od strony autostrady i S-19. Budowa aqaparku w tym miejscu będzie w sposób naturalny sprzyjać rozwojowi miasta w kierunku północnym – Podkreśla Robert Kultys.
Grzegorz Koryl zwraca przy tym uwagę na tryb realizacji inwestycji. - Decyzja w jaki sposób zrealizować aquapark należy oczywiście do miasta, ale mając na względzie troskę o finanse miasta, powinna to być w naszym przekonaniu formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. W województwie nie ma obecnie dużego parku wodnego w związku z czym budowa aquaparku w Rzeszowie wydaje się być bardzo dobrą inwestycją z perspektywy przedsiębiorców – wskazuje Grzegorz Koryl.
Według Mariusza Olechowskiego ulokowanie aquaparku w tej części miasta przyniesie z pewnością wiele korzyści i podniesie atrakcyjność nowopowstających osiedli. – Tego typu przedsięwzięcia maja charakter prorozwojowy, a to jest ważny argument w debacie o przyszłości aquaparku w naszym mieście – podsumował Mariusz Olechowski.
Poniżej uzasadnienie uchwały, która będzie procedowana we wtorek podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa:
Rada Miasta Rzeszowa dostrzega potrzebę budowy w Rzeszowie w pełni funkcjonalnego, całorocznego aquaparku.
Miasto, aspirujące do statutu metropolii powinno być zdolne do realizacji podstawowych funkcji w zakresie sportu i rekreacji. Brak zarówno profesjonalnego parku wodnego z całą pewnością nie pozwala na zaspokajanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców miasta i regionu w zakresie szeroko rozumianego aktywnego wypoczynku. Obecnie mieszkańcy miasta chcąc skorzystać rozrywki w parku wodnym muszą wyjeżdżać do innych miast.
Mają na uwadze dbałość o zrównoważony rozwój miasta oraz wzmacnianie jego funkcji metropolitalnych Rada Miasta oczekuje od prezydenta wskazania właściwej lokalizacji oraz podjęcia niezbędnych kroków zmierzających do powstania w Rzeszowie aquaparku.